Date: 19 دسامبر 2014
Cat: فتوگرامتری

 

ارائه خدمات فتوگرامتری یکی از قدیمیترین سرویس های ارائه شده در این مهندسین مشاور است که از 1338 با استفاده از ابزار های اپتیکی مورد استفاده در آن زمان آغاز شده است و به تدریج در طول زمان همگان با تکنولوژی قابل دسترس ، بروز شده است.

 

زمینه هایی که این مهندسین مشاور افتخار خدمت در آنها طی ده سال متاخر را داشته است به اختصار به شرح زیر است :

 


مدل سازی سه بعدی از فضای شهری 

تبدیل فتوگرامتری :

تهیه نقشه شهری : در ده سال گذشته در زمینه تهیه نقشه شهری این مهندسین مشاور افتخار خدمت رسانی به برخی از کلان شهر ها و کافرمایان بزرگ که به سرویس های تهیه نقشه در سطح بزرگ را دارند را داشته است

شهرداری تهران : تهیه نقشه 1:1000 شهری که پروژه ساماندهی و بروزرسانی ، جداسازی بالکن و تکمیل زمینی مناسب کارفرما برآن انجام شده است. ساماندهی انجام شده بر روی این اطلاعات یکی از پیچیده ترین و کاملترین فرآیند های ممکنه در کشور بوده است .

شهرداری قم : تهیه نقشه 1:500 شهری که در دو دوره زمانی نسبت به تهیه نقشه ، ساماندهی اطلاعات و تکمیل زمینی و عملیات جدا سازی بالکن بر روی آن انجام شده است .

شهرداری شیراز: تهیه نقشه در مقیاس های 1:1000 و 1:2000 ( در حریم شهر ) و 1:10000 ( حومه شهر ) که دردوره های زمانی مختلف به اجرا درآمده است و به تناسب نوع نقشه فرآینده های بروز رسانی ، تکمیل نقشه ، ساماندهی ، گویا سازی و .. برآنها اجرا شده است.

سازمان منطقه آزاد کیش : تهیه نقشه 1:500 کل جزیره  ، تکمیل زمینی ، بروز رسانی در دوره زمانی مختلف ، ساماندهی داده ها

علاوه بر موارد فوق الذکر این مهندسین مشاور در زمینه تولید نقشه شهری برای شهر های دیگری هم فعالیت داشته است که هر چند از نظر این شرکت اهمیت آنها به همان اندازه شهر های بزرگ است ولی به لحاظ مساحت کوچکتر بوده و در بازه رمانی کوتاه تری انجام شده اند . از آن جمله می توان به شهر های زیر اشاره داشت :

میاندواب ، لار ، نیشابور ، صالح آباد ، کره ای ، هندیجان ، لیلان ، بیرم ، چگارمان ، قمصر ، فارغان ، رویدر ، راور کرمان ، شهر جدید امیرکبیر ، آغاجاری ، سروستان ، سرابله ، چوار و….

 

لازم به ذکر است علاوه بر پروژه های تهیه نقشه شهری ، از روش فتوگرامتری برای تهیه نقشه های توپوگرافی ، تهیه نقشه مسیر و… نیز استفاده می شود که هر چند به لحاظ پیچیدگی مدل داده از تهیه نقشه شهری ساده تر است ولی به عنوان یک رسته از روش های فتوگرامتری دارای الزامات مربوط به خود است .

دراین زمینه نیز این شرکت در پروژه های مختلف فتوگرامتری با مقیاس ها و دقت های مختلف و همچنین با سرس های اطلاعاتی متفاوت مانند تصاویر هوایی ، تصاویر ماهواری استرئو و … فعالیت داشته است . از آن جمله میتوان به موارد زیر اشاره داشت

– تهیه نقشه فتو کاداستر ( تهیه نقشه فتوگرامتری به منظور تامین نقشه پایه و نقشه کاداستر ) قلعه چای ، آیدغموش وباشماق ، دشت گاوی .

– تهیه نقشه پوششی مقیاس کوچک 1:10000 منقطه عسلویه و کیش

-تهیه نقشه 1:5000 اراضی شیب دار استان گلستان

– تهیه نقشه 1:10000 از تصاویر ماهواره ای در مناطق کانیگوژان – استان کردستان و مالکوه لرستان و ..

– تهیه نقشه فتوگرامتری از مسیر خط راه آهن عسلویه شیراز

لازم به ذکراست  با توجه به فراگیر شدن استفاده از نرم افزارهای GIS ای در بدنه کارفرمای ، در اکثر پروژه های لازم است خروجی های تولید شده درقالب ساختار ساماندهی شده نیز تولید و ارائه گردد .

 

تهیه ارتو فتو و مدل رقومی زمین :

هر چند استفاده از ارتو فتو به سالها پیش برمی گردد ولی به دلیل هزینه اجرا آن در گذشته و همچنین کیفیت تصاویر آنالوگ قدیمی عملا در چند سال اخیر که تصاویر رقومی با کیفیت در اختیار جامعه فنی کشور قرار گرفته است تقریبا اکثر پروژه های فتوگرامتری الزام تهیه ارتوفتو موزاییک مناسب را دارند ولی گاها برخی از پروژه های ویژه صرفا بر مبنای تولید ارتوفتو طراحی میشوند چرا که تولیدارتوفتو به مراتب سریع تر و ارزان تر است و در پروژه های که تفسیر بصری کارشناسان کارفرما در استخراج اطلاعات تاثیر ویژه دارد استفاده از این روش توصیه میشود

نکته :هرچند برای تولید ارتوفتو می توان مدل رقومی زمین را از منابع اطلاعاتی دیگر تامین گردد ولی در عمل در اکثر پروژه های ارتوفتو اجرا شده در کشور نیاز به تامین مدل رقومی زمین نیز می باشد .

علاوه بر اکثر پروژه های فوق الذکر که سرویس تولید ارتو فتو هم به همراه آنها آورده شده است پروژه های زیربه به صورت ویژه بر اساس تولید ارتوفتو طراحی شده اند :

– بروز رسانی نقشه های 1:25000 سازمان جنگلها و مراتع کشور به کمک تصاویر هوایی و تصاویر ماهواره ای

– تولید ارتوفتو با پیکسل سایز 1 متری پوششی کشور برای سازمان جنگل ها ومراتع

 


مثلث بندی :

یکی دیگر از خدمات ارائه شده در زیر شاخه فتوگرامتری که در این مهندسین مشاور ارائه میشود،  خدمات مثلث بندی است که هر چند از نظر بارمالی یا زمانی قابل مقایسه با سایر بخش های پروژه های فتوگرامتری نیست ولی چنانچه به صحت و دقت این فرآیند در شرکت اطمینان نبود ، امکان ارائه بسیار از پروژه ها وجود نداشت

لازم به ذکر است که این مهندسین مشاور ، از معدود مشاورانی است که علاوه بر ارائه این خدمت به کارفرمایان در قالب پروژه های خود ، با سایر مشاوران نقشه برداری نیز در این زمینه همکاری می نماید


فتوگرامتری زمینی :

در بسیاری از پروژه های تهیه نقشه به دلیل دقت مورد انتظار کارفرما ، پیچیدگی بافت سطح مورد ارزیابی یا صعب العبور بودن یا محدودیت دسترسی به منطقه مورد ارزیابی لازم است از روش های فتوگرامتری زمینی برای تولید نقشه استفاده شود .

البته لازم به ذکر است با توجه به این که در چندسال اخیر استفاده از اسکنر های لیزری سه بعدی در کشور و همچنین این مهندسین مشاور در دسترس قرار گرفته است ، استفاده از فتوگرامتری زمینی برای مناطق صعب العبور از حیطه این رشته خارج شده است و اسکنر برداری لیزری جای گزین آن شده است.

– برداشت نقشه سه بعدی از ساخت گاه سد های بهشت آباد ، واریانت دوم سد اردل و سد ….

– مستند نگاری آثار باستانی  کول فرح ، دیوار زندان ، مقبره کوروش ، تنگ سولک و…

 


مدل ارتفاعی زمین